Stowarzyszenie Miłośników Dębowca i Okolicy

Copyright ©                                                                    

W drodze do Santiago de Compostela

         Pierwsze w nowym roku spotkanie w Stowarzyszeniu upłynęło pod znakiem wędrówki Drogą Świętego Jakuba. Gościem spotkania była  Alicja Mojko, poetka, aktorka, malarka i podróżniczka. Swoją drogę artystyczną związała z Gdańskiem, gdzie w 1986r. była współtwórcą  „Teatru Snów”, uznawanego przez krytykę za jeden z najlepszych  polskich teatrów ulicznych. 20 lat później założyła „Teatr Lustra Strona Druga”, w którym zrealizowała szereg artystycznych przedstawień tak salowych jak i  ulicznych.  W 35 – lecie pracy artystycznej została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska.  Jest nadto autorką tomiku poezji "Krzyki”. Pasja podróżnicza zawiodła ją między innymi w egzotyczne tereny Azji.  Od kilku lat zafascynowana Beskidem Niskim zamieszkała na jego obrzeżu. Tym razem  podróżowaliśmy  z nią  hiszpańskimi szlakami pielgrzymkowymi aż do  grobu św. Jakuba Starszego. Szlak ten, w lutym i marcu 2012r. pokonała – jak każe tradycja – pieszo, w towarzystwie przyjaciółki. Wędrując przez ponad 700 km tzw. Drogą Północną oraz Drogą Francuską Camino de Santiago, zatrzymywała się w pustawych o tej porze roku  schroniskach dla pielgrzymów, zdobywając kolejne potwierdzenia w specjalnym paszporcie pielgrzyma.  Ciekawa opowieść o trudach wędrówki przeplatana była dokumentacją fotograficzną z jej przebiegu, wskazującą, że wynagradzały je niezwykłe krajobrazy oraz i spotkania w międzynarodowym gronie pątniczym.

         Warto przypomnieć, że szlak pielgrzymkowy do grobu Apostoła Jakuba  od ponad tysiąca lat uznawany jest za jeden z trzech najważniejszych w świecie chrześcijańskim – po jerozolimskim oraz rzymskim. Szlak,  składający się z wielu dróg prowadzący przez wiele krajów Europy, kończy wspaniała  katedra, której początki sięgają XI w., kryjąca grób świętego.  Wielu pielgrzymów, podobnie jak gość spotkania, udaje się jednak na „koniec ziemi” – do Fisterry, uznawanej niegdyś za miejscowość  stanowiącą  zachodni kraniec kontynentalnej Europy. Tam, na brzegu Atlantyku,  zaopatrywano się w muszle małży przegrzebków ( tzw. muszle św. Jakuba ), które stały się symbolem pielgrzymów i które – obok żółtych strzałek - wyznaczają wszystkie szlaki pielgrzymkowe.  Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba przeżywa renesans. Odtwarzane są nie tylko stare odcinki Dróg Świętego Jakuba, ale i powstają nowe. Bez trudu znaleźć możemy je i w Polsce. Najbliższy taki szlak spotkać można w nieodległym Tuchowie. Planowany jest również kolejny polski odcinek  „Via Regia”, który ma prowadzić z Przemyśla przez Rzeszów i Kraków aż do Zgorzelca, gdzie łączyć się będzie  z odcinkiem niemieckim.

         Miły nastrój spotkania kontynuowany był także przez występ kolędników  - nowicjuszy saletyńskich z  Sanktuarium MBS oraz wspólne kolędowanie.