Stowarzyszenie Miłośników Dębowca i Okolicy

Copyright ©                                                                    

Uroczystość Matki Boskiej Zielnej

W przypadające 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Matki Bożej, zwanego równiej w tradycji kościelnej w Polsce jako Święto Matki Boskiej Zielnej, w kościołach uroczyście święci się plony pól i ogrodów. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Tego dnia od niepamiętnych czasów na uroczystą mszę świętą przynoszone są zioła, zboża, owoce, kwiaty i warzywa a także chleby, które powinny być wypieczone z tegorocznego zboża. Dzieje się tak w podzięce za plony zaś święto kojarzone jest w wielu przypadkach z dożynkami.
W Dębowcu tego dnia poza tradycyjnymi wiązankami zbóż, kwiatów i owoców do kościoła przynoszone są wieńce, przygotowywane przez poszczególne miejscowości wchodzące w skład parafii. Ich wygląd zależy od inwencji twórców oraz dostępności materiału a przygotowanie wymaga sporo czasu.
W przeszłości wieńce przygotowywały nie tylko poszczególne miejscowości ale nawet ich poszczególne części. Tak więc były po dwa wieńce z Majscowej, z Dębowca a nadto osobne z pierwszych i drugich Kopanin. W większości oparte były o kłosy poszczególnych gatunków zbóż, suto przetykane kwiatami i owcami – jabłkami i winogronami. Wiele z nich kształtem nawiązywało do kop zboża czy kapliczek.
W tym roku na uroczystą sumę przyniesione zostały wieńce przygotowane przez Koła Gospodyń z Dębowca, Łazów Dębowieckich , Majscowej i Zarzecza a także przez gospodarstwo rolne „Trafunek” z Dębowca. Towarzyszyły im twórczynie w barwnych strojach. Nie bez wpływu na kształt tegorocznych wieńców, w których w większości wykorzystano ziarna, był gorszy niż w poprzednich latach plon zbóż, uniemożliwiający pełniejsze ich wykorzystanie. Tym bardziej więc docenić należy trud włożony nie tylko w przygotowanie wieńców, ale i w kultywowanie tradycji.
Po poświęceniu i procesji wokół kościoła wieńce złożone zostały na stopniach ołtarzy.

-

Numer: z