Stowarzyszenie Miłośników Dębowca i Okolicy

Copyright ©                                                                    
Zielone Świątki

W Święto Zesłania Ducha Świętego, nazywane Zielonymi Świątkami, na II Kopaninach odbyło się tradycyjne smażenie jajecznicy. Uczestniczyli w nim członkowie Stowarzyszenia a także mieszkańcy Kopanin oraz sympatycy tego, nie znanego z początków, świętowania. Z przyjemnością należy odnotować, że z roku na rok rośnie liczba uczestników leśnego biesiadowania.

W tym roku zużyto 100 jaj. Jajecznicę, jak każe tradycja, smażoną na ognisku podawano na wiejskim chlebie. Ponadto delektowano się wyśmienitymi racuchami, przygotowanymi przez Pana Woźniaka. Nie zabrakło także pieśni biesiadnych a dobrej zabawie sprzyjała słoneczna pogoda.

Z tego nieznanego w innych regionach Podkarpacia zwyczaju radio Rzeszów przygotowało relację, nadaną następnego dnia.Ze świętem łączy się nadto również dawny zwyczaj majenia domów gałązkami brzozy, niestety zanikający nie tylko w Dębowcu. W święto w kościele parafialnym w ołtarzu głównym umieszczany jest późnobarokowy obraz Zesłania Ducha Świętego, wymalowany na zasuwie wizerunku św. Bartłomieja.